3 rady jak se oblékat na běh v závislosti na venkovní teplotě
3 rady jak se oblékat na běh v závislosti na venkovní teplotě
21. 5. 2021

3 rady jak se oblékat na běh v závislosti na venkovní teplotě

S rychlými změnami teplot, které jsme letošní jaro zažili, se ti už taky určitě stalo, že ses na běh zkrátka špatně oblékl. Řešením je zvýšení odolnosti aby si to v podstatě nemusel řešit.

Rada č. 1 - Teplotní odolnost a otužilost jako základ

Lekl ses, že jsme další z řady militantních otužilců, kteří se vyrojili jako prašivky po dešti? Neboj, skákat každé ráno do vody s 5 °C opravdu není nutné. Podobným mechanismem totiž funguje chladný vzduch. Výhodou je, že to jednak není takový záhul pro srdce a taky to zvládne i relativní zmrzlina.

A jak na to? Jednoduše se pro své výběhy v chladném počasí obleč vždycky o kousek méně, než bys to udělal dříve a o hodně méně oproti tomu, když půjdeš na obyčejnou procházku. Při běhu se totiž tělo do 10 až 20 minut ohřeje tak, že vlastně nepotřebuje příliš oblečení navíc ať už je teplota jakákoliv (mimo extrémní mrazy). 

Je to na tebe stále moc? Rozcvič se a zahřej ještě doma, než vylezeš ven. Později tu zahřívací chvilku vydržíš už bez problémů venku.

Rada č. 2 - Oblékat nejvzdálenější části končetin

Selský rozum může namítat, že když je mi zima, tak se obléknu kompletně. Při běhu ti ale kromě klasického trika s kraťasy stačí pořádné ponožky nebo podkolenky a rukavice. Trup se díky blízkosti srdce zahřeje nejrychleji, proto je důležité při začátku běhu v nízké teplotě udržovat v teple hlavně ruce a nohy. Pokud jsi náchylnější na kašel, angíny a podobné “srandy”, tak přihoď nákrčník. 

Mimochodem, víš jak venku poznáš někoho, kdo s během právě začal? Je moc oblečený. Běžci v bundě a dlouhých kalhotech při 15 °C nejsou výjimkou.

Abychom to shrnuli, když je nad nulou, tak ti k běhu v podstatě stačí jen kraťasy a triko. Stačí pravidelný trénink a vzduch tě otuží. Nemusíš být úplný uctívač Wima Hofa, zvládne to každý. Důležité je si uvědomit, že kontrolovaný chlad je chladem pouze v hlavě. Studený vzduch během hodinového běhu ještě nikomu neublížil.

Rada č. 3 - A co když je naopak teplo?

Kromě samozřejmých věcí jako je dostatečná hydratace a doplňování minerálů je fajn zvolit správné materiály pro tu jedinou vrstvu, kterou si do teplého dne oblékneš. Zejména trika nebo tílka by měly být dostatečně prodyšné, rychleschnoucí a chladivá na dotek. Jistě znáš rozdílný teplotní pocit, když se dotkneš kovu a dřeva o stejné teplotě. Podobně to funguje s textilem. Jsou určité typy látek, který dokáží působit právě ten chladivý pocit, který v létě prostě chceš cítit. Vyzkoušet to můžeš např. u našich triček z materiálu DRY&FLEX, který jsme zvolili právě s ohledem na maximální pohodlí v teplém počasí. Opačně například působí naše čelenky s mírně počesanou vnitřní stranou, které doporučujeme do chladnějšího počasí.