10 tipů pro běžecké začátečníky
10 tipů pro běžecké začátečníky
21. 5. 2021

10 tipů pro běžecké začátečníky

Začínáte s během, nebo se k němu vracíte po delší době a chcete si ho užívat? Přečtěte si naše tipy, které vám pomohou u běhu vydržet tak dlouho aby se stal neoddělitelnou součástí vašeho života.

  1. Neběhej do úplného vyčerpání, to nech profíkům, kteří vědí co dělají. Po doběhu by si měl být schopný jít pohodlně na dlouhou procházku.

  2. Navyšuj odběhané kilometry a čas postupně. Dej svému tělu dostatečný čas se na zátěž adaptovat. Tělo na zátěž reaguje v horizontu týdnů až měsíců, proto je potřeba být trpělivý.

  3. Podle náročnosti tréninku citlivě vol odpočinkové dny. Po dlouhém běhu nebo závodě se neboj si odpočinout více dní aby tělo mělo čas vše správně vstřebat.

  4. Doplňuj běh jinými sporty, které nejsou tak náročné na klouby - např. cyklistikou nebo plaváním.

  5. Nenech se odradit tím, že se nezlepšuješ. Tělo je složitý mechanismus a někdy potřebuje i několik měsíců aby se odtrénované hodiny projevily.

  6. Nezapomeň na kvalitní obuv a oblečení. S botama si nech poradit od specialistů. Jako prevence přetížení a zranění lýtek ti pomohou kompresní podkolenky.

  7. Pro zlepšení je důležitá rozmanitost tréninku. Chceš se zlepšit na rovince? Zařaď kopce. Chceš se zlepšit v kopcích? Zařaď posilování.

  8. Nezapomínej pravidelně zařazovat na běžeckou abecedu, která zvýší rozsah tvého pohybu a aktivuje svaly, o kterých třeba ani nevíš.

  9. Věnuj několik desítek minut studiu správného běžeckého stylu a zkus ho aplikovat do svého pohybu. Tvé tělo ti bude vděčné.

  10. Hlavně se během bav! :)