Bežec inside: Milovník vytrvalostního běhu Jakub Exner
Bežec inside: Milovník vytrvalostního běhu Jakub Exner
13. 5. 2021

Bežec inside: Milovník vytrvalostního běhu Jakub Exner

V tomto díle seriálu rozhovorů s běžci jsme stručně vyzpovídali vytrvalostního běžce Jakuba Exnera. Jaký má vztah k běhu a sportu obecně se dozvíte na dalších řádcích.

Ahoj Jakube, můžeš se nám nejdříve krátce představit?

Jmenuji se Jakub Exner, je mi 37let, žiju na okraji Jihlavy. Věnuji se vytrvalostnímu běhu, mezi mé nejoblíbenější distance patří 10km, půlmaraton, maraton, kros a ultra maraton.

Jak ses dostal k běhu a obecně ke sportu?

V dětství jsem si vyzkoušel různé sporty. Začínal jsem jako každý kluk hrát fotbal, florbal, ale pořád jsem cítil, že to není ono. Vadilo mi, že když se vyhrávalo byli všichni kamarádi a když se nevedlo, pomlouvalo se... Později na základní škole mne rodiče přihlásili do orientačního běhu, který jsem měl moc rád, líbilo se mi běhat po lesích, mělo to své kouzlo, ale častá onemocnění, která mě doprovázela jsem byl nucen se orienťáku vzdát. Sport a celkově pohyb mi moc chyběl, tak jsem si pořídil horské kolo nejdříve jsem se jen jezdil na vyjížďky s mojí přítelkyní teď už ženou. Okusil jsem několik MTB závodů... Když jsem se s Maruškou (mojí ženou) rozhodli stavět dům a ještě svépomocí. Všechny koníčky šly stranou a přeorientovali jsem se na stavbu.

Akim mne Naučil trénovat každý den a za každého počasí

Stavět svépomocí? Tak to sis určitě kvalitně zaposiloval na stavbě :) Jakým způsobem ses tedy vrátil k běhu?

Zanedlouho jsem si pořídili čtyřnohého kamaráda Výmarského ohaře Akima, který potřeboval hodně pohybu, z procházek se postupem staly lehké běhy u nás po lesích. Zúčastnili jsme se několika canicrosových závodů. Musím říct, že Akim byl srdcař a vždy mě dotáhl do cíle. Naučil mne, trénovat každý den a za každého počasí. Chtěl jsem si porovnat síly i s ostatními běžci a vůbec zkusit si, jak se mi bez Akima poběží. A ze závodů u nás na Vysočině jsem se postupem času dostal na větší závody po celé republice.

Je něco co ti běh nebo obecně sport dává a nemůžeš se bez toho obejít?

Bohužel v dnešní době nemohu bez sportu a celkově pohybu být, jsem na něm závislý... Mám jedno velké štěstí, doma mi to holky tolerují.:-)

Jak řešíš organizaci života aby si měl dost času na rodinu i tréninky?

Někdy je to opravdu těžké. Když vím, že by bylo potřeba potrénovat dvoufázově, tak to řeším během do práce a z práce. Večer jdu třeba kvalitu na silnici.

Sleduj Jakuba na Instagramu

Navštívit

Běháš spíš rekreačně nebo se účastníš i závodů?

Jsem hodně závodní typ, někdy stihnu i tři závody za týden. Razím heslo, že  jeden závod je lepší než 10 tréninků. Líbí se mi závodní atmosféra, potkám zde hodně lidí, kteří mají stejný zájmy jako já.

Přemýšlíš v závislosti na délce a náročnosti závodu, co si vezmeš na sebe?

Oblečení a boty řeším hodně.  Ani ne jak vypadají, spíše podle toho jaké mají funkční vlastnosti. A jaký typ závodu běžím. Silniční desítka se dá uběhnout v bavlněném tričku, ale horský běh a maraton si nedovedu představit běžet bez funkčního oblečení. Kladu velký důraz na boty a kompresní podkolenky. Za celou závodní kariéru jsem měl možnost vyzkoušet různé značky kompresních podkolenek, ale značka Drillo se mi osvědčila nejvíce. (máte moc pěkné vzory :)  Podrží mne při závodě, ale i jako super pomůcka při regeneraci.

Děkujeme za stručný rozhovor a přejeme ať to běhá a hlavně spokojenou rodinu :)