Bežec inside: Jurodivý běžec Michal Kopáček
Bežec inside: Jurodivý běžec Michal Kopáček
10. 8. 2021

Bežec inside: Jurodivý běžec Michal Kopáček

Dnes si popovídáme s člověkem, který začal běhat aby se mohl rovnou zůčastnit jednoho z nejnáročnějších závodů v našich končinách. Jak mu to šlo se dozvíte na následujících řádcích.

Ahoj Michale, můžeš se nám nejdřívě krátce představit a říct nám, jak ses dostal k běhu?

Ahoj, jmenuju se Michal Kopáček a jsem jurodivec, musím všechno vidět, všude být a všechno zažít. Jednou v zimě přišel brácha a řekl, že poběžíme Beskydskou sedmičku. Tak oukej a začal jsem běhat. Nejdřív to moc nešlo, ale za pár měsíců jsem si vytvořil pohybovou závislost.

Je něco co ti běh nebo obecně sport dává a nemůžeš se bez toho obejít?

Sport beru jako život, nemusíš bejt nejlepší, jenom makej na 100%. Vždycky tě někdo předběhne, předjede, nebo bude prostě lepší, ale důležitý je, abys do toho výkonu dal všechno, co je v tobě. Konkrétně běh mi dává velkou možnost si vyčistit hlavu a bejt součástí přírody.

Většinou buď vybíhám brzo ráno, nebo večer, kdy už je klid a doběh s čelovkou mě taky dost baví.

Jak řešíš organizaci života aby si měl dost času na výběhy a tréninky, obzvlášť když trénuješ třeba na B7?

Jo, s časem je trochu problém, ale to zná nejspíš každej. Snažím se hodně věnovat rodině, protože máme desetiměsíční baby, ale naštěstí moje žena je zlatá, takže chápe, že běhat se musí. Většinou buď vybíhám brzo ráno, nebo večer, kdy už je klid a doběh s čelovkou mě taky dost baví. Průměrně udělám kolem 60km za týden, když se blíží B7, tak víc peru kopce a tlačím dálky.

Jsou závody něco co tě motivuje do tréninku nebo je bereš jenom jako spestření mezi jinými běhy?

Závody miluju! Atmosféra před startem, připnout si číslo, dobíhání ostatních, všechno bolí, ale makáš jako ďas. Myslím, že každej závod tě může posunout k lepším výkonům.

Přemýšlíš v závislosti na délce a náročnosti trasy, co si vezmeš na sebe?

Jasně, vybavení a oblečení je důležitý. Sice i ultra zvládneš v keckách a tílku, ale bude tě to bolet a nebudeš mít ze závodu takovej prožitek. Na dlouhý tratě potřebuješ jistotu. Vezmeš na sebe to, co tě podrží a nenechá ve štychu. Ono i na trénink je podle mě potřeba si vzít dobrý hadry, protože se může stát, že tě špatná kompreska podře a to je pruda.

Kšiltovka je majstrštych! Lehká, rychle schne - jakože fakt rychle a vypadá světácky, že by ses ji nestyděl navlíknout ani na rande do vinárny

V rámci svého tréninku si mohl vyzkoušet už i naše tričko, kšiltovku a kompresní podkolenky, tak co na to říkáš? :)

Vaše věci jsou bomba! Podrobil jsem je zatěžkávací zkouškou v beskydský divočině a obstály na výbornou. Triko je lehoučký a protože se při běhu fakt hodně potím, dost jsem ocenil, že i když je mokrý, vůbec netěžkne a to je signál kvalitního materiálu. Co taky cením je design, protože vypadat cool je přece super. Kšiltovka je majstrštych! Lehká, rychle schne - jakože fakt rychle a vypadá světácky, že by ses ji nestyděl navlíknout ani na rande do vinárny. Kompresky drží a to je velký plus. Nesunou se ke kotníkům a komprese akorátní i na dlouhý štace. Celkově vzato jsem moc spokojenej, páč když už běhat, tak RUN AS FUCK!

Děkujeme za stručný rozhovor a přejeme hodně zdraví a naběhaných kilometrů!